Haber Detayı
20 Ağustos 2020 - Perşembe 22:48
 
BAŞKAN SEÇER, TARSUS’TA İNCELEMELERDE BULUNDU
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Tarsus’un Yeşiltepe Mahallesi’nde yurttaşlarla bir araya geldi. Başkan Seçer, her yurttaşın Belediye Meclis toplantılarını izlemesi gerektiğini belirterek, “Tarlada çalışırken belediye başkanının Meclis’te ne konuştuğunu dinleyebilirsiniz. Neyi anlattığını, neyi planladığını, hangi sorunlarla boğuştuğunu, muhalefetle neyi tartıştığını, hangi konularda engellendiğini, hangi konularda haksızlığa maruz kaldığını görürsünüz. Biz bütün bu zorlukları aşarız. Borçlanma alamamışız, evraklarımız imzada gecikiyor, Ankara sıkıntı yaratıyor, hükümet sıkıntı yaratıyor, o onu yapıyor, bu bunu yapmıyor, bu kavgalar içinde değiliz. Biz mevcut imkanlarımızı en iyi şekilde değerlendireceğiz, hizmetlerimizi yapacağız” dedi. Başkan Seçer, Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan ile de bir araya geldi ve iki belediyenin yapacağı ortak çalışma ve projeler hakkında görüş alışverişinde bulundu. Başkan Seçer, Muharrem ayının ilk akşamında Tarsus Cemevi’nde oruçlarını açan yurttaşlarla da bir araya geldi.
Siyaset Haberi


Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer,  Tarsus’ta bazı inceleme ve ziyaretlerde bulundu, yurttaşlarla bir araya geldi.

Başkan Seçer, Tarsus ziyaretine Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan’ı ziyaret ederek başladı. Geçtiğimiz günlerde Koronavirüs’e yakalanan ve atlatan Bozdoğan’a geçmiş olsun dileğinde bulunan Başkan Seçer, her iki belediyenin de pandemi sürecinde önemli roller üstlendiğini vurguladı.

İkili görüşmenin ardından bir değerlendirme yapan Başkan Vahap Seçer, Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Tarsus Belediyesi bürokratlarının uzun zamandır ortak çalışmalar yaptıklarını, o çalışmalardan çıkan sonuçları iki belediye başkanı olarak değerlendirdiklerini söyledi. Başkan Seçer, “Hem Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin hem de Tarsus Belediyesi’nin yetki ve sorumluluğunda olan görev alanları ile ilgili, şu anda toplumun beklentileri, Tarsus’un ihtiyacı, ortaklaşacağımız konular, beraber proje çalışabileceğimiz konular, birbirimize yardımcı olacağımız konular, tüm bunları değerlendirdik. Hızlı yol alma açısından bu diyaloglar önemli. Bütün belediyelerimizle Mersin Büyükşehir olarak diyaloglarımızı önemsiyorum. Tarsus olunca bir kat daha önemli” dedi.

“Doğru yatırımlarla turizm mekanı olabilir”

Kadim bir kent olan Tarsus’un son zamanlarda özellikle ekonomik anlamda durgunluk yaşadığını ifade eden Başkan Seçer, “Buraların ihya olması lazım. Bunun da temeli hizmetten geçiyor. Burada Organize Sanayi Bölgesi inşaatları var. Buraya istihdam yaratmak açısından önemli. Tarsus’un diğer değerleri var. Tarımsal değeri, önemli verimli toprakları var. Bunun yanında doğru yatırımlar yapılırsa inanılmaz bir turizm mekanı olabilecek, turizm alanı olabilecek bir lokasyon. Bizim de Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak Tarsus’ta zorlandığımız en büyük konu yer konusu, arazi konusu, alan konusu. Bu konuda da Tarsus Belediyemiz oldukça şanslı. Elinde bir hayli yatırım yapılabilecek arsa var, alan var. Bu konuda kendilerinin yardımını istedik. Yardımlaşma durumunda işte bu yatırımlar da süratle gerçekleşebilir” ifadelerini kullandı.

“Tarsus Belediyesi ile el ele vereceğiz”

Tarsus’a modern bir kültür merkezi kazandıracaklarını, çok amaçlı spor alanı ve spor park yapılması konusunda da değerlendirmelerde bulunduklarını kaydeden Başkan Seçer,  “Bütün bu yatırımlar burada hayatın hareketlenmesi, yeni üretim alanlarının olması kendiliğinden bu istihdam problemlerini de çözecek. Yatırımlar olacak, hamleler, hizmetler olacak. Umut ediyorum, Tarsus Belediyesi ve Mersin Büyükşehir Belediyesi el ele vererek güzel kentimize önemli hizmetler kazandıracağız” diye konuştu.

“Metro için ihaleye çıkıyoruz”

Başkan Seçer, metro projesi konusunda da açıklamalarda bulunarak, şunları söyledi:

“Metro ihalesine daha önce çıkmıştık. Özellikle Mersin merkez ilçelerinin beklediği bir yatırım. Ulaşım, trafik, bunları çözecek en önemli yatırımların başında raylı sistem olduğunu düşünüyor toplum. O ihalede Kamu İhale Kurumu’na itirazlar olmuştu ve ihale iptal edilmişti. Tabi itiraz gerekçesini bize KİK bildirdi. O konuda şartnamede bazı düzenlemeler yaptık. Uzun süredir hazırdı bu. Tabii pandeminin getirdiği bir takım zorluklar vardı. Çünkü uluslararası kuruluşların da rağbet gösterdiği bir ihale olacak bu. Büyük bir yatırım, özellikle uluslararası finans kurumlarının direkt müdahale edebileceği düzeyde yüksek yatırımlar. Ortalığın açıkçası normalleşmesini bekliyorduk. Şu anda uygun olduğunu gördük ve arkadaşlarımız son çalışmalarını bitirdiler. Bugün, yarın ihaleye çıkıyoruz.”

“Mersin en güçlü kentlerden biri”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Tarsus programı kapsamında Çataltepe Mahallesi’nde yapılan asfalt çalışmasını da inceledi. Başkan Seçer, daha sonra Yeşiltepe Mahallesi’nde yurttaşlarla bir araya geldi. “Beklenti büyük. İnsanlar bizden hizmet bekliyor ama farklı bir hizmet bekliyor. Bir fark yaratmamızı bekliyor” diyen Başkan Seçer, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye’deki en güçlü belediyelerden biri olduğuna işaret etti.

“Anamur’da dengeler başka, Tarsus’ta başka”

Başkan Seçer, “Bu kent 16 bin kilometrekare bir kent. Anamur’dan Adana sınırına kadar kuş gibi uçsanız 320 kilometre bir mesafe. İstanbul’un üç buçuk katı büyüklüğünde bir coğrafyayı yönetmek zorundasınız ve bu coğrafyayı yönetirken Anamur’daki dengelerin başka, Tarsus’ta başka, Akdeniz, Toroslar ilçelerinde başka olduğunu bilmeniz lazım. Hatta Tarsus’un içinde Çataltepe’de başka bir kültür, Cinköyü’nün farklı bir yapı, Fahrettinpaşa’nın farklı sorunları, beklentileri olduğunu bilmeniz lazım. Bizle ilgili değerlendirmenizi yaparken eğer Çataltepe örneğinde yaparsanız bizden memnun olmazsanız. Ama bu düşündüğüm ölçütlerle değerlendirirseniz ‘Fena değil, bizim evladımız iyi yönetiyor’ dersiniz” ifadelerini kullandı.

“Bu adam herkesi kucaklıyor mu?”

Belediyelerden bilinçsizce talepte bulunanların aklına belediye denince beton geldiğini kaydeden Başkan Seçer, “Ama böylesi bir coğrafyada, rengarenk coğrafyada yaşayan, huzurun, barışın, kardeşliğin değerini bilenlerin belediye başkanı dediği zaman beklentisi şudur: Bu adam herkesi kucaklıyor mu? Herkesi sarıp sarmalıyor mu? Ayrım gayrım yapıyor mu? Önce bunu sorar. Ben önce bunu sormanızı istiyorum. Anamurlu’ya da, Tarsuslu’ya da, Çamlıyaylalı’ya da, Gülnarlı’ya da. Her renkten, her meşrepten, her bölgeden, her etnik yapıdan insana bu adam aynı mesafede oluyor mu? Yani adaletli bir adam mı? Çünkü Türkiye’nin şu anda en büyük sorunu bu. Çok şükür bizim genlerimizde ayrımcılık yok. Biz herkesi seviyoruz” diye konuştu.

“Meclis toplantılarını izleyin”

Mersin’de çok büyük beklentiler olduğunu, bütün zorluklara rağmen, bu beklentilere cevap verecek bir belediye olduklarını ifade eden Başkan Seçer, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Meclis toplantılarını lütfen izleyin. Bir vatandaş olarak oy verdiğiniz siyasilerin ne yaptığını, ne konuştuğunu, çalıyor mu, çırpıyor mu, kendi için mi çalışıyor, memleket için mi çalışıyor bunları takip etmek zorundasınız. Demokrasi seçimden seçime git oyunu ver anlayışı değildir. İletişim çağı, herkesin cebinde telefon var. Tarlada çalışırken belediye başkanının Meclis’te ne konuştuğunu dinleyebilirsiniz. Neyi anlattığını, neyi planladığını, hangi sorunlarla boğuştuğunu, muhalefetle neyi tartıştığını, hangi konularda engellendiğini, hangi konularda haksızlığa maruz kaldığını görürsünüz. Şunu yapıyorlar, bunu yapıyorlar demiyorum.  Hayatımda ağlamadım. Ağlamıyorum. Ağlamayacağım da. Biz bütün bu zorlukları aşarız.  Borçlanma alamamışız, evraklarımız imzada gecikiyor, Ankara sıkıntı yaratıyor, hükümet sıkıntı yaratıyor, o onu yapıyor, bu bunu yapmıyor, bu kavgalar içinde değiliz. Biz mevcut imkanlarımızı en iyi şekilde değerlendireceğiz, hizmetlerimizi yapacağız.”

Cemevi’nde Muharrem lokmasına konuk oldu

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Muharrem ayının ilk oruç gününde Alevi yurttaşların sofrasına da konuk oldu. Tarsus Cemevi’nde düzenlenen Muharrem lokmasına katılan Başkan Seçer, İslam aleminin en üzücü olaylarından biri olan Kerbela olayının günümüze ders niteliğinde olduğunu ifade etti.

Başkan Seçer, son zamanlarda Koronavirüs vakalarında artış olduğuna da dikkat çekti ve yurttaşların maske, mesafe ve hijyen kuralına uymasını istedi.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: BAŞKAN, SEÇER,, TARSUS’TA, İNCELEMELERDE, BULUNDU,
Haber Videosu
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
39
31
0
3
12
15
2
Konyaspor
26
23
2
5
7
14
3
Hatayspor
26
23
4
2
8
14
4
Fenerbahçe
24
20
4
3
7
14
5
Alanyaspor
24
20
5
3
7
15
6
Galatasaray
23
21
4
5
6
15
7
Fatih Karagümrük
22
21
4
4
6
14
8
Başakşehir FK
22
20
6
1
7
14
9
Beşiktaş
21
22
6
3
6
15
10
Adana Demirspor
20
20
5
5
5
15
11
Sivasspor
19
21
4
7
4
15
12
Altay
18
20
7
3
5
15
13
Antalyaspor
18
18
6
3
5
14
14
Gaziantep FK
18
17
6
3
5
14
15
Kayserispor
16
18
6
4
4
14
16
Giresunspor
16
12
6
4
4
14
17
Yeni Malatyaspor
13
12
9
1
4
14
18
Kasımpaşa
11
14
8
5
2
15
19
Göztepe
11
13
7
5
2
14
20
Çaykur Rizespor
10
12
10
1
3
14
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı