Yazı Detayı
10 Şubat 2022 - Perşembe 19:58
 
KARA GÜN, UNUTULUR MU?
Yakup Boncuk
 
 

Bundan 7 yıl öncesiydi.. Bugünlerde tam 7 yıldır dinmeyen bir acı yaşıyoruz.

Bu acıyı o güzel kızımızı tanıyanlar da, tanımayanlar da yüreklerinde hissediyor.

İyi hatırlıyorum.. Takvimler 11 Şubat 2015'i gösterdiği bir zamandı.. 

Gözü dönmüş, aklı  gitmiş bir gencin tecavüz girişimine direndiği için hayatını kaybetmişti, Özgecan Aslan kızımız.

Özgecan, bir minibüste öldürülen üniversite öğrencisiydi. Genç kızın   yanmış bedeni bir gün sonra Tarsus-Ankara karayolunda bir köyün girişine, ormanlık alana atılmış vaziyette bulunmuştu.

O günü hiç unutmuyorum.. Daha doğrusu unutamıyorum..

Yine aynı gün Tarsus’ta  bir intihar girişimi olayı yaşanıyordu..

Kleopatra kapısı cıvarında bir genç 8 katlı apartmanın damına çıkmış, bağırıyor, derdini anlatmaya çalışıyor, sonra da intihar edeceğini söylüyordu. Hava ise yağmurlu olmasına rağmen intihar etmek isteyen gencin bulunduğu Mersin caddesi üzerindeki yola ve kaldırımlara onlarca kişi birikmişti. Biz de görevimiz gereği orada bulunurken telefonum çaldı.  Önce telefonuma bakmak istemedim. Çünkü  orada bir genç intihar etmek üzereydi. Yani hayat memat meselesi dedikleri gibi..

İster istemez telefonumu açtım.  Telefonuma bir haber geldi..

Bir gün önce kaybolduğunu öğrendiğimiz Özgecan Aslan adlı kızın Ankara yolu üzerinde ormana atılı cesedi bulunmuştu. Bir tanıdığım bu acı olayın haberini veriyor ve beni haberdar ediyordu..

Yani o sırada bizler bir canın kurtarılması, intihar etmek isteyen bir gencin kendini aşağıya atmasını önlemek için çalışırken diğer yanda gencecik bir genç kızın ölüm haberi geliyordu kulağımıza..

Sonrasını biliyorsunuz..

Çünkü bu vahşet artık dünyaya  yayıldı..

Tarihi bir olay olarak kayıtlara geçti..

Özgecan  cinayetinin ortaya çıkması Türkiye çapında yankı buldu. Haberi duyan herkes üzüldü, birçok kişi gözyaşlarını tutamadı.

Olayın ortaya çıktığı gün ve takip eden günlerde protestolar yapıldı,  öfkeli insanlar gösteriler yaptı. Acı büyüktü çünkü..

Binlerce kadın, kadınların tecavüze uğramasına, şiddet görmesine ve öldürülmesine hükûmetten yeterli tepkinin gelmemesiyle bu durumun normalleştirildiği gerekçesiyle sokaklara döküldü. Gösterilerde kadına karşı şiddetle ilgili daha güçlü tedbirlerin alınması istendi. Olay sosyal medyada da büyük ilgi gördü ve ülke çapında pek çok gösterinin düzenlendiği 16 Şubat günü "Kara Pazartesi" olarak anıldı ve kadınların yaşadıkları taciz olaylarına sessiz kalmayarak anlatmaları istendi.

Dün internette bir araştırma yaparken, Özgecan Aslan cinayetinin ünlü Vikiped’e bile konu olduğunu gördüm..

Dolayısıyla genç kızın yine bir ölüm yıldönümüne denk gelirken, bu bilgileri paylaşmak,  kendisini rahmetle anmak istedim..

Özgecan Aslan bedenen aramızda olmasa bile,  bizim kalplerimizde yaşıyor artık.

Hem de tarih sayfalarında.

 

 
Etiketler: KARA, GÜN,, UNUTULUR, MU?,
Yorumlar
Bizim Gazete
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1
Haber Yazılımı